Mercekport.net  
Gurbetçiler Avrupa ve Yurtdisinda yasayan insanlarimiz, haklari,sorunlari,yasadiklari ve Gurbetcilere ayit bilgiler forumu
Yeni Konu aç Cevapla
 
Paylas Seçenekler
Alt 31.01.12, 11:24   #1
Admin

Standart Almanya'da İşten Çıkış ve Tazminat Hakkı


Almanya'da İşten Çıkış ve Tazminat Hakkı

almanyadaki türklerin sorunları - tazminatlı işten çıkarılma - almanyada tazminat hakkı


Çalıştığım işyeri tazminat karşılığı işime son vermek istiyor. Tazminatlı işten çıkma-çıkarılma konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Burada nelere dikkat etmem gerektiğini kısaca yazarsanız çok sevinirim- Almanya

Çalışan bir kişinin tazminat hakkının olup olmadığı onun iş feshinin nasıl yaptığına bağlıdır. Bunlar şu şekilde sıralamak mümkündür:

İş sözleşmesinin karşılıklı anlaşma ile sona erdirilmesi, işçinin sözleşmeyi feshetmesi ve işçinin sözleşmeyi feshetmesi.

- İşçi ve işveren, anlaşmak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilirler. Bu fesih işlemi, ayrıntıları işçi ve işveren arasında belirlenmek suretiyle, yazılı şekilde yapılabilir. İş sözleşmesini karşılıklı mutabakatla feshetmeye yönelik anlaşmalarda, işçinin işsizlik parası hakkının üç aya kadar kesintiye tabi tutulabileceği hususuna dikkat edilmelidir.
- İş sözleşmesi, işçi tarafından tek taraflı olarak ve herhangi bir gerekçe göstermeden feshedilebilir. Ancak, işçinin bunu yaparken, yasal bildirim süresini veya sözleşmede belirtilmiş olan bildirim süresini dikkate alması gerekmektedir. İş ilişkisinin tabi olduğu iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde herhangi bir bildirim süresi belirtilmemiş ise, işçinin ayın sonuna veya 15’ine denk gelmesi şartıyla, mukaveleyi dört hafta önceden feshetme hakkı bulunmaktadır. Fesih talebi, yazılı olarak yapılır.
- İşverenin iş sözleşmesini tek taraflı olarak feshetmesi ancak belirli şartlar altında mümkündür.
İşverenin bu hakkının, kanunen ve yüksek mahkeme kararları ile önemli şekilde kısıtlandığı söylenebilir.

Çalışanın tazminat hakkı

Prensipte yasal bir tazminat hakkı yoktur. Tazminat, işveren ve işçinin bu konuda anlaşmasına bağlıdır. Ancak 01 Ocak 2004’te yürürlüğe giren yasaya göre, tazminat hakkı şu koşullarla oluşur:
- İşveren, işçisine işyerinden kaynaklanan sebeplerden dolayı çıkış verirse (betriebsbedingte Kündigung) ve bu duruma uygulanabilir bir “Sozialplan” (sosyalplan) varsa,
- İşveren, çıkış yazısında işçisine, dava açmaması şartıyla tazminat teklif ederse,
- Tazminat miktarı, işçinin o işyerindeki çalışma süresine bağlı olup, genel olarak her yıl için yarım brüt aylık maaş tutarındadır.
İşveren, bu koşullara uyarak işçisine çıkış verirse ve işçi üç hafta içinde dava açma hakkını kullanmazsa tazminat hakkı oluşur. Çıkış yazısında tazminat teklif edilmiyorsa, mutlaka dava açılması önerilir. Açılacak dava, işin sona erdirilmemesine yönelik olmakla birlikte, tarafların mahkemede tazminat konusunda anlaşma olanağı da vardır. Mahkemede varılan tazminat anlaşmaları, genelde, işçinin işsizlik parası ile ilgili bir sorun yaratmamaktadır. Zira, avukatlar ve mahkeme bu gibi sorunları önleyecek metinler kullanmaktadır. Mahkeme dışında varılan anlaşmalarda ise işsizlik parası ile irtibatlı sorunlar yaşanması mümkündür.

Çalıştığı işyerinden ‘Tazminat‘ alarak işine son verilen birisinin bilmesi gereken bazı önemli bilgileri şöyle sıralamak mümkündür:

İşçiye ödenen ‘Tazminat‘tan sosyal sigorta kesintisi yapılıp yapılmaması, tazminatın niteliğine bağlı olarak değişir. Ödenen tazminat maaş niteliğinde ise, kesintiye tabidir. Buna göre;

- Eğer tazminat ödenmesinin sebebi, işyeri kaybı ve dolayısıyla ileriye yönelik kazanç eksilmesi ise, sosyal sigortalarda kesinti yapılmaz.
- Eğer tazminat, iş sona ermediği halde ödeniyorsa (mesela işçinin görev alanı veya vardiyası değişiyorsa), sosyal sigortalarda kesinti yapılır.
- Eğer tazminat, iş sona erdiği halde, işçinin geçmişteki emekleri için ödeniyorsa, yine kesintiye tabi olur.

Bundan dolayı, çalışanın işine son verilecek ve tazminat sözleşmesi yapılacak ise bu sözleşmede, ‘geçmişteki emekleri için‘ gibi ifadelerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Tazminat sözleşmesi yapmadan önce mutlaka konunun uzmanı bir avukata danışılmasını tavsiye ediyoruz.
Tazminat konusunda önemli diğer bir konu ise ödenecek tazminatın vergiye tabi tutulup tutulmamasıdır. Tazminatın tamamı 01.01.2006’dan itibaren vergiye tabi kılınmıştır.

İşçi, işverenle yaptığı çıkış sözleşmesindeki çıkış süresini dikkate almayarak, işten erken ayrılırsa, işsizlik parası dondurulur. Bu durum, işsizlik parası süresini kısaltmamakla beraber, işsizlik parası ödemelerini geciktirir ve bu sürede hastalık sigortasının işçi tarafından ödenmesi gerekir.

İşçi, işsizliğine kasten veya ağır ihmalden dolayı sebep olursa, işsizlik parası 3 aya kadar kesilebilir. Bu durum, işçinin kendisinin çıkış alması durumunda, işverenle çıkış sözleşmesi imzalamasında veya işverenin kendisine çıkış vermesini gerektiren davranışlarda bulunmasında sözkonusudur. Yani tazminatlı çıkış sözleşmesi, işsizlik parasının belirli bir süre kesilmesine yol açabilir.

İşsizlik parasının kesilmesi, bir yandan işsizlik parasının süresini kısaltır, diğer taraftan kesinti süresi boyunca hastalık sigortası ve diğer sosyal sigortaların ödenmemesine yol açar.

Tazminat konusunda herhangi bir sözleşme imzalamadan önce mutlaka konunun uzmanı bir avukata danışılmasını tekrar burada da öneriyoruz.

Almanya'da İşten Çıkış ve Tazminat Hakkı Indir


Facebook

 
Cevapla
Etiketler
almanyada, çıkış, hakkı, tazminat, İşten

Seçenekler
Stil

Benzer Konular : Almanya'da İşten Çıkış ve Tazminat Hakkı

STAR TV'ye tazminat davası açıldı FairyTale Haberler 0 17.04.11 15:55
Boşanmalarda Tazminat Ödenmezse Ne Olur FairyTale Kadın Evlilik Ve Aile 0 22.03.11 21:07
Erdoğan, Daily Telegraph'tan tazminat kazandı OxyjeN Haberler 0 02.03.11 17:35
Boşanmada Tazminat Ve Nafaka KlaS Kadın Evlilik Ve Aile 0 11.02.11 17:56
Google, Bir Mühendisini İşten çıkardı KlaS internet ve Teknoloji 0 16.09.10 21:56

Tüm Zaman Ayarları GMT +2 olarak düzenlenmiştir. Şuan Saat: 20:35.
Videolari, Video izle Albüm Indir Yeni Albümler Seri Albümler, yenialbum Albüm Paylasim
© by Mercekport ® 2016