MercekPort.NET  
Alternatif Tıp Alternatif Tıp Bitkilerle Tedavi Yöntemleri, sifali bitkiler
Yeni Konu aç Cevapla

Türkiye "hacamat" öğreniyor

[Download: 1258 | cevap: 0]
 
Paylas Seçenekler
Alt 05.09.13, 20:14   #1
MP Uzman

Noidea Türkiye "hacamat" öğreniyor


Alternatif tıp alanında 5000 yıllık tedavi: kupa çekme ve kirli kan akıtma.


Vücuda kupalar yapıştırılıyor, deride milimetrik kesikler açılıyor ve ‘kirli kan’ kupalarda toplanarak atılıyor. Tarihi 5000 yıl öncesine dayanıyor ama tıbbın hala ilgi duyduğu yöntemler arasında; hacamat ve kupa terapisi.

Geleneksel tıp yöntemlerinin destekleyici tedaviler arasındaki yeri tıbbın önemli konu başlıkları arasında. Dünyanın dört bir yanından bilim insanları da geleneksel yöntemlerden biri olan kupa terapisi ve hacamatı tartışmak için İstanbul’da buluştu.

ntvmsnbc'den Tülay Karabağ'ın haberine göre Hipokrat’tan günümüze Osmanlı, İslam ve Çin tıbbında yer etmiş olan kupa terapisi bilimsel bir ortamda tartışmaya açıldı. Finlandiya, Kore, Hindistan, Mısır, İngiltere, İsviçre, Almanya ve Amerika gibi birçok ülkeden bilim insanları Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Kanıta Dayalı Geleneksel Tıp, II. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu için bir araya geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu da İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü’nün, British Cupping Society işbirliği ile düzenlediği sempozyumun konuşmacıları arasında.

Kupa terapisi, kan dolaşımını arttırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ağrı kontrolü ve bazı hastalıkların tedavisine destek sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan geleneksel bir terapi yöntemi.

BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA İHTİYAÇ VAR

Terapinin mekanizmasını anlatan fazla çalışma yok, ancak bilimsel araştırmalar sonucu ortaya atılan birkaç teori var. Birçok ülkede kupa terapisinin etkisi ve mekanizmasıyla ilgili araştırmalar yapılıyor. Son 10 yılda kupa terapisine olan akademik ilginin arttığını söyleyen Doğal Sağlık Enstitüsü Başkanı Faruk Günindi, “Bu konuda tatmin edici bilimsel araştırmaların yapılmasını bekliyoruz” dedi.

PROF. ALTINTAŞ: KUPA TERAPİSİ TIBBIN ARAŞTIRMA KONULARINDAN BİRİ

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ayten Altıntaş da hacamat ve kupa terapisinin Osmanlı tıbbında çok uygulanan ve tıp kitaplarında yer alan yöntemler olduğunu söyledi. “Osmanlı tıbbında tedavi; bedende biriken ve atılmazsa hastalık yapan zararlı maddelerin uzaklaştırılması esasına göre temellendirilmiştir” diyen Prof. Altıntaş, “Hekim hastalığın nedenini teşhis ettikten sonra temizlenmesi gereken yere kupa uygular, gerekirse hacamat yapar, böylelikle hastalığa sebep olan maddeleri uzaklaştırarak vücudu arındırırdı. Kupa terapisi, akupunktur gibi gelenekseldir ve bugünkü tıp biliminin araştırma konuları arasına girmiştir” diye konuştu.

PROF. HONNİNEN: KONUNUN YASALARLA KORUNMASI ÖNEMLİ
Kupa terapisinin yaygın olarak kullanıldığı ülkelerden birinin de Finlandiya olduğunu belirten Prof. Osmo Hänninen, yöntemin ülkesinde yüzyıllardır popülerliğini koruduğunu söyledi. Doğu Finlandiya Üniversitesi Fizyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osmo Hänninen, “Tam bir tedavi değil daha çok bir terapi yöntemi. Halkımız, bu uygulamaya çok ilgi duyuyor, tabi Fin hükümeti de bu konuya güvenilir uygulama standartları getirmek için uğraşıyor, eğitimler düzenliyor. Yasalarla konunun korunması çok önemli çünkü kötü uygulayıcılardan dolayı zarar görmek de mümkün. Halk tıbbı, sağlık sistemine dâhil edilebilirse tercih imkânı da artacaktır. Finlandiya’da yapmaya çalıştığımız şey de bu” ifadesini kullandı.

DR. STANGE: BATI VE GELENEKSEL TIBBIN BİRLİKTE VAR OLUŞU
Immanuel Doğal Tıp Hastanesi ve Berlin Charite Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Rainer Stange ise tamamlayıcı tıp unsurlarının son dönemde ilgi gördüğünü söyledi. “Peru ve Tanzanya’da kaldığım sürede Batı ve geleneksel tıbbın birlikte var oluşları konusunda çok farklı deneyimler yaşadım” şeklinde konuşan Dr. Stange, “Almanya’da özellikle akupunktur, Çin bitkisel tıbbı ve yakın zamanda Ayurveda tıbbı çok popüler hale geldi, homeopati de aynı düzeyde yaygın” dedi.

KOMPLİKASYON RİSKİ OLABİLİR
Kupa terapisi kuru ve yaş olarak iki şekilde uygulanıyor. Bütün geleneksel tıp uygulamaları gibi kupa terapisi de suistimale açık olabilir. Bu noktada terapinin sakıncalı yönlerinin olup olmadığı sorusu akıllara takılıyor. Özellikle yaş kupa terapisinde ciltte oluşan yaralar ve enfeksiyon riski nedeniyle dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Doğal Sağlık Enstitüsü Başkanı Faruk Günindi’nin yorumu şöyle:

GÜNİNDİ: EHİL OLMAYAN KİŞİLERE YAPTIRMAYIN
"Geleneksel tıp uygulamalarında komplikasyon, uygulamadan değil uygulayıcının hatasından kaynaklanabilir. Bunu önlemek için yapılması gereken; geleneksel tıp tedavilerinin zamanımızın eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde eğitim programı tasarlanmasıdır. Kupa terapisi uygulamak isteyenlere tavsiyemiz; bu yöntem hakkında daha çok bilgi edinmeleri ve uygulayıcıların yeterliliklerini sorgulamalarıdır.”

ÜNİVERSİTELERDE DERS OLARAK OKUTULUYOR
Kupa terapisinin yurt dışında birçok üniversitede ders olarak okutulduğunu belirten Günindi, “Bunu, Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu 2012 programı katılımcılarını incelediğinizde de görebilirsiniz. Bu akademisyenlerin her biri kendi üniversitelerinde kupa terapisi ile ilgili araştırma yürütüyor. Kore, Hindistan, Pakistan, Sudan, Nijerya, Mısır, Suudi Arabistan, Finlandiya, İsviçre, Almanya, İngiltere ve Amerika bunlardan bazıları” diye konuştu.

Yöntemin baş, bel, boyun ağrıları, bel soğukluğu, kireçlenme, kas fibrosisi, romatizma gibi birçok hastalığın tedavisine yardımcı olduğunu belirten Günindi'nin, 'Yöntemi kendinize veya yakınlarınıza uygular mısınız', sorusuna cevabı ise, “Elbette, kupa terapisi ile tanışmamın sebebi de bu” şeklinde oldu.

“Bu coğrafyalara ait zannettiğimiz yöntemin birçok ülkede geleneksel tedavinin önemli bir parçası olduğunu görmek son derece ilgi çekici” diyen Faruk Günindi, II. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu’nda öne çıkan konuların başında migrende, kısırlık tedavisinde, doğum sonrası ağrı ve stres yönetiminde kupa uygulamaları geldiğini söyledi.


Peygamber sünneti olan hacamat nedir?
Hz. Muhammed'in (S.A.V) sünneti olan hacamat alternatif tıp olarak bu dönemin Avrupa'sında da kullanılmaktadır. Peki hacamat nedir? Dindeki yeri nasıldır? Nerelerden hacamat yapılabilir? Hangi hastalıkların tedavisidir? Hacamat yaptırmanın sakıncaları var mıdır? Kimler hacamat yaptırabilir, kimler yaptıramaz? Modern tıpta hacamatın yeri nasıldır? İşte tüm bu merak edilen soruların cevapları…
Peygamber sünneti olan hacamat nedir?
HACAMAT NEDİR?

Hacamat deriden ufak ensizyonlardan vakum yolu ile kan alınmasıdır. Genellikle iki omuz arasından, sırttan, başın arka tarafından yahut vücudun herhangi bir yerinden bardak veya boynuzla alınır.HACAMATIN DİNDEKİ YERİ NEDİR?
Hz. Muhammed "Her kim ayın on yedi on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa kan hücumundan dolayı meydana gelen birçok hastalıklardan şifa bulur." buyurmuştur. E. Davud Tıp H. 3861; Tirmizi Tıp H. 2051

Ebu Kesbe el-Enmari anlatıyor: "Resulullah başından ve iki omuzu arasından hacamat oldu ve: "Kim bu kandan akıtırsa, herhangi bir hastalık için, bir başka ilaçla tedavi olmasa da zarar görmez!" buyururdu."

Ebu Davud, Tibb 4, (3859); Ibnu Mace, Tibb 21, (3484). Hz. Muhammed'in bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir hacamatcıya hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)"(Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3)

Mirac gecesinde yanından geçtiği bir melek grubunun Hz. Muhammed'e: “ümmetine hacamatı emret!” diye söylediğini Abdullah b. Abbâs rivayet etmektedir (Ali Nâsıf, et-Tâc, III, 203).

HACAMAT NASIL YAPILIR?
Modern ve hijyenik Hacamat kupaları 30 saniye ila 2 dakika arası hacamat uygulanacak bölgeye vakumlanır. Bu vakumlama ile vakumlanan bölgedeki pis kanı toplar.

Hacamat kupalarının yeteri kadar beklemesi sonucunda orası iyice uyuşur sonra kupalar çıkarılır ince ince neşter/bistrü ile kesikler atılır, (0.5cm uzunluğunda, 1-2 mm arası derinlikte) sonra kupalar tekrar çizik atılan yerlere takılır böylece vücuda zarar veren fazla ve pis kanlar o kupa içinde toplanır.

Hacamat'da Hijyen ve temizlik çok önemlidir. Atılan bu çizikler 1 günde iyileşir, atardamar veya kılcal damarlara asla zarar vermez.
HACAMAT NERELERDEN YAPILABİLİR?
Baştaki secde noktasına yapılabilir. / Çene altına yapılabilir. / İki omuzun iç taraflarına yapılabilir. / Boyun altı göğüs girişi yanlarına da yapılabilir. / Sol göğüs üst tarafına da yapılabilir. / Ayak bileği dış taraftan alınabilir. / Topuk üstü, iç ve dış taraftan alınabilir. / Göğüs tahtası alt tarafından alınabilir. / Sol göğüs altına yapılabilir. / İki göğüs arasından alınabilir ama göğüs üzerine asla yapılamaz. / Göbek altı, sağı, solu ve üstüne yapılabilir ama göbek ortasından asla yapılamaz.

EN ÇOK HANGİ ŞİKAYETLE HACAMAT YAPILIR?
Sinüzit ve baş ağrısında yapılabilir

Sigara ve bazı alışkanlıkları terk etmek için de kullanılır.

Yüz felci için yapılabilir.

Göğüs ağrısı ve nefes darlığı için yapılabilir.

Kısırlık için, karaciğer için, idrar sorunları için yararlıdır.

Bacak ağrılarında, uyuluklukta yapılabilir.

Kalple ilgili sıkıntılarda yapılabilir.

HACAMAT YAPTIRMANIN SAKINCALARI NELERDİR VE KİMLER YAPTIRAMAZ?
Kansızlık, demir eksikliği, tansiyon düşüklüğü olan kişilerde, demir eksikliği ve beslenme problemleri nedeniyle dikkat eksikliği ve zihinsel yetersizlik yaşayanlarda akıtılan kan volümüne bağlı olarak durumu ağırlaştırabilir. Steril şartlarda yapılmayan uygulamalar hepatit B, HCV, HIV gibi tedavisi güç hastalıkların kişiye bulaştırılmasına yol açabilir. Çocuklarda, yaşlılarda, Hamile veya mensturasyon dönemindeki kadınlarda, metastatik kanser hastalarında, kemik ve kas problemleri olan kişilerde kontrendikasyon düşünülmelidir. Ayrıca DVT (Deep Vein Thrombosis) rahatsızlığında da hacamatın uygulanmaması gerektiği bildirilmektedir.

HACAMAT KİMLER YAPTIRABİLİR?
Ciddi bir kurumdan eğitim almış ehil uzmanlar bulmak oldukça zordur. Hacamat Derneği çatısı altında tüm türkiye ve Avrupada bu mesleği öğrenmek isteyenleri yetiştiriyoruz. Lakin kanunların kıstlamaları ve engellemeleri göz önünde bulundurulursa çok az ehil uzman vardır.MODERN TIPTA HACAMATIN YERİ NEDİR?
Hipervolemi yüzünden başağrısı ve solunum-dolaşım sıkıntısı çeken hastalar uzman doktorun önerisi ile ve önerilen miktarda kan aldırabilirler.

Türkiye "hacamat" öğreniyor Indir


Facebook

 
Cevapla
Etiketler
hacamat, türkiye, öğreniyor

Seçenekler
Stil

Benzer Konular : Türkiye "hacamat" öğreniyor

Kezbân: "yalancı" mı "hanımefendi" mi kivra Güzel yazılar 0 18.08.13 00:43
Müjdat Akgün "Aklım Sende Kaldı" albümü 1994 kumru35 Cöp Kutusu 0 30.05.13 01:05

Tüm Zaman Ayarları GMT +2 olarak düzenlenmiştir. Şuan Saat: 08:37.
Videolari, Video izle Albüm Indir Yeni Albümler Seri Albümler, yenialbum Albüm Paylasim
© Mercekport ©